پسته در طب سنتی ایران

بهترین پسته، پسته تازه است که به تازگی پوستش را کنده باشند و تازه مقشر شده باشد.


از ترکیبات شیمیایی پسته می توان به آمیدون، ساکاروز، انواع ویتامین ها از قبیل ویتامین A، B1، B6، و E اشاره کرد. همچنین موادی از قبیل منیزیم ، پتاسیم ، سلنیم ، روی و مس ، فولات و آهن و اسید آمینه ضروری آرژینین نیز در پسته یافت می شود.

مصلح پسته آشامیدن سرکه و خوردن انار ترش و زردآلوی خشک ترش و میوه های بارده و کلا خوردن ترشی است.

پسته ایجادکننده سردرد است و افراد گرم مزاج را اذیت می کند و مصرف زیاد پسته نیز نوعی بثورات ریز در سطح پوست بدن با خارش فراوان ایجاد میکند.

پسته سطح کلسترول به ویژه LDL را پائین می آورد. نقش پیشگیری کننده و همچنین درمان کمکی در بیماریهای عروقی در کنار داروهای شیمیایی برای پسته می توان قائل شد. آرژینین موجود در پسته قابلیت انعطاف پذیری شریانها را می افزاید و باعث افزایش و تقویت جریان خون می شود.

خوردن مغز پسته (مزاج گرم و خشک) با خوردن پوست نازک قرمز رویش (که ازنظر حرارت و خشکی معتدل است و شاید این اعتدال تا حدی شدت حرارت و یبوست مغز آن را تعدیل کند) باعث فربهی و چاق شدن بدن می شود. بنابراین از مغز پسته با پوست چسبیده به آن به مُسَمِّن(چاق کننده) بدن و رافع لاغری تعبیر می شود. مضاف بر آنکه مصرف این قسمت از پسته باعث تقویت معده میشود.

مصرف پوست سرد و خشک پسته به عنوان خارجی ترین لایه میوه این گیاه به صورت مضغ (مزمزه و مکیدن این پوسته در دهان) باعث تقویت مخاط لثه می شود، پس مقوی دندان و بافتهای دهانی محسوب می گردد.

پسته همچنین در درمان برودت کبد و تفتیح سده کبد و منافذ غذا و کیسه صفرا مفید است، و پاک کننده کبد از اخلاط و فضول زائد و غیرطبیعی می باشد .

سُعوط پسته همراه با مشک جهت درمان لقوه و تقویت حافظه و تنقیه دماغ مفید است و همراه با عنبر برای اِزاله(از بین بردن) وسواس و مواد سوداوی مؤثر است.

پسته به علت گرم و خشک بودن، در بهبود سرفه های رطوبی بلغمی موثر بوده و به طور کلی در درمان گروهی از سرفه های مزمن مفید است.

پوست سبز بیرونی پسته (خارجی ترین پوسته پسته) رافع تشنگی و بوی بد دهان و زخمهای دهانی می باشد و مقوی دندان و مخاط لثه است. به علاوه مَضغ این قسمت در دهان رافع سکسکه و قِی و اسهال است.

پسته افزایش دهنده نیروی جنسی و زیادکننده منی می باشد.

پسته قلیل الغذا است و خوردن آن مولد خون صالح است و همانطور که ذکر شد چاق کننده افراد لاغر است. پسته حکم پادزهر برای گزش (سم) حشرات موذی دارد

ورود به سایت

آمار بازدید سایت

امروز147
دیروز58
هفته490
جمع کل292511

افراد آنلاین

1
نفر

چهارشنبه, 05 ارديبهشت 1403 22:18

شبکه های اجتماعی

in

telegram

 

 

 

                      

logo-samandehi