کرم گلوگاه، قاتل انارستان هاي جرقويه عليا

 از سوي کارشناس جهاد کشاورزي مطرح شد؛
کرم گلوگاه، قاتل انارستان هاي جرقويه عليا/باغداران راه هاي مبارزه با اين آفت را بدانند

9678666

کارشناس مرکز جهاد کشاورزي جرقويه عليا گفت: اين آفت به صورت لارو يا همان کرم هاي کوچک فصل زمستان را در داخل تاج، ميوه هاي باقيمانده از سال فصول قبل و روي درختان و ميوه هاي باقيمانده در کف باغ ها مي گذرانند و با گرم شدن هوا در فروردين ماه تبديل به شفيره شده و حشره کامل به صورت پروانه ظاهر مي شود.

مهدي شفيعي در گفتگو با اصفهان شرق بيان کرد: با توجه به اقليم مناسب اين منطقه براي کشت انار، اگر کشاورزان روش مبارزه با آفات را بدانند، مي توانند با توليد اين محصول به اقتصاد خانواده و کشور کمک کنند.

کارشناس مرکز جهاد کشاورزي جرقويه عليا درباره نحوه خسارت آفت گفت: اين آفت به صورت لارو يا همان کرم هاي کوچک فصل زمستان را در داخل تاج، ميوه هاي باقيمانده از سال فصول قبل و روي درختان و ميوه هاي باقيمانده در کف باغ ها مي گذرانند و با گرم شدن هوا در فروردين ماه تبديل به شفيره شده و حشره کامل به صورت پروانه ظاهر مي شود.

وي ادامه داد: در ارديبهشت ماه همزمان با ظهور گل هاي انار به پرواز در مي آيند و پس از جفت گيري اقدام به تخم ريزي داخل تاج انار و در ميان پرچم ها و روي ميله هاي پرچم مي کنند.

شفيعي همچنين خاطر نشان کرد: بعد از چند روز لاروها از تخم بيرون مي آيند و با تغذيه از پوست نازک ميوه درون تاج وارد گلوگاه انار مي شوند و از دانه هاي انار تغذيه مي کنند که اين افت بسته به شرايط و آب و هوايي سه تا چهار نسل در سال را دارد.

شفيعي در ادامه با اشاره راه هاي کنترل اين آفت تصريح کرد: با توجه با اين که کنترل و کاهش خسارت اين آفت از يک روش خاص ممکن نيست، از روش کنترل تلفيقي يعني استفاده از چند روش کار آمد به صورت همزمان استفاده مي شود که کشت گياهان يونجه و شبدر در بين درختان به منظور افزايش فعاليت حشرات مفيد يکي از اين راهکارهاست.

5554

به گفته اين کارشناس مرکز جهاد کشاورزي، رعايت فاصله مناسب کاشت درختان، تنظيم دروه آبياري به منظور جلوگيري از ترکيدن انار و تأمين رطوبت مورد نياز دشمنان طبيعي، انجام شخم پاييزه و کود دهي و هرس مناسب درختان درختان بعد از گذر از سرماي زمستانه، جمع آوري و انهدام انارهاي باقيمانده از سال قبل روي درختان و کف باغات، استفاده از تله هاي فرموني جهت جمع آوري حشرات به منظور جلوگيري از جفت گيري، استفاده از لکه هاي نوري جهت جذب و جمع آوري حشرات کامل و حذف پرچم ها با دستگاه تاج تراش و پر کردن داخل تاج با گل رس جهت جلوگيري از تخم ريزي آفت از مواردي هستند که باغداران بايد به آن توجه کنند.

شفيعي همچنين به باغداران تأکيد کرد: به علت موقعيت قرار گيري لارو داخل ميوه و تأثير نامطلوب روي دشمنان طبيعي اين آفت استفاده از سم و سم پاشي جهت کنترل اين آفت توصيه نمي شود.

 

منبع: اصفهان شرق

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اوقات شرعی

کانال تلگرام ما

Roostayeman@

telegram

 

 

 

 

                      

نظر سنجی

نظر شما در مورد سایت چیست؟

ورود به سایت

جستجو در سایت

آمار سایت

امروز62
دیروز94
هفته241
کل35410

  • آی پی شما: 3.226.243.130

افراد آنلاین

2
نفر

دوشنبه, 25 شهریور 1398