پسته در طب سنتی ایران

بهترین پسته، پسته تازه است که به تازگی پوستش را کنده باشند و تازه مقشر شده باشد.


از ترکیبات شیمیایی پسته می توان به آمیدون، ساکاروز، انواع ویتامین ها از قبیل ویتامین A، B1، B6، و E اشاره کرد. همچنین موادی از قبیل منیزیم ، پتاسیم ، سلنیم ، روی و مس ، فولات و آهن و اسید آمینه ضروری آرژینین نیز در پسته یافت می شود.

مصلح پسته آشامیدن سرکه و خوردن انار ترش و زردآلوی خشک ترش و میوه های بارده و کلا خوردن ترشی است.

پسته ایجادکننده سردرد است و افراد گرم مزاج را اذیت می کند و مصرف زیاد پسته نیز نوعی بثورات ریز در سطح پوست بدن با خارش فراوان ایجاد میکند.

پسته سطح کلسترول به ویژه LDL را پائین می آورد. نقش پیشگیری کننده و همچنین درمان کمکی در بیماریهای عروقی در کنار داروهای شیمیایی برای پسته می توان قائل شد. آرژینین موجود در پسته قابلیت انعطاف پذیری شریانها را می افزاید و باعث افزایش و تقویت جریان خون می شود.

خوردن مغز پسته (مزاج گرم و خشک) با خوردن پوست نازک قرمز رویش (که ازنظر حرارت و خشکی معتدل است و شاید این اعتدال تا حدی شدت حرارت و یبوست مغز آن را تعدیل کند) باعث فربهی و چاق شدن بدن می شود. بنابراین از مغز پسته با پوست چسبیده به آن به مُسَمِّن(چاق کننده) بدن و رافع لاغری تعبیر می شود. مضاف بر آنکه مصرف این قسمت از پسته باعث تقویت معده میشود.

مصرف پوست سرد و خشک پسته به عنوان خارجی ترین لایه میوه این گیاه به صورت مضغ (مزمزه و مکیدن این پوسته در دهان) باعث تقویت مخاط لثه می شود، پس مقوی دندان و بافتهای دهانی محسوب می گردد.

پسته همچنین در درمان برودت کبد و تفتیح سده کبد و منافذ غذا و کیسه صفرا مفید است، و پاک کننده کبد از اخلاط و فضول زائد و غیرطبیعی می باشد .

سُعوط پسته همراه با مشک جهت درمان لقوه و تقویت حافظه و تنقیه دماغ مفید است و همراه با عنبر برای اِزاله(از بین بردن) وسواس و مواد سوداوی مؤثر است.

پسته به علت گرم و خشک بودن، در بهبود سرفه های رطوبی بلغمی موثر بوده و به طور کلی در درمان گروهی از سرفه های مزمن مفید است.

پوست سبز بیرونی پسته (خارجی ترین پوسته پسته) رافع تشنگی و بوی بد دهان و زخمهای دهانی می باشد و مقوی دندان و مخاط لثه است. به علاوه مَضغ این قسمت در دهان رافع سکسکه و قِی و اسهال است.

پسته افزایش دهنده نیروی جنسی و زیادکننده منی می باشد.

پسته قلیل الغذا است و خوردن آن مولد خون صالح است و همانطور که ذکر شد چاق کننده افراد لاغر است. پسته حکم پادزهر برای گزش (سم) حشرات موذی دارد

اوقات شرعی

نظر شما در مورد سایت
  • رای: 0%
  • رای: 0%
  • رای: 0%
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای:

ورود به سایت

جستجو در سایت

آمار سایت

امروز38
دیروز73
هفته182
کل163051

  • آی پی شما: 3.238.95.208

افراد آنلاین

1
نفر

دوشنبه, 05 مهر 1400

in

telegram